מאמרים חמים
דף בית / מאמרים / המתת חסד לבעלי חיים

המתת חסד לבעלי חיים

המתת חסד לבעלי חיים
5 (100%) 1 vote

הוא ליווה אתכם שנים רבות, היה אתכם ברגעים הקשים, הטובים, השמחים, העצובים והיה נאמן לאורך כל הדרך. כעת הוא מזדקן וזקוק לכם כפי שאתם נזדקקתם לו בצעירותו.
למרבה צערם של רבים כלבים מזדקנים גם הם ובערוב ימיהם זקוקים לתמיכה, טיפול שמרני ולפעמים גם הרע מכל המתת חסד. איך מקבלים החלטה שכזו, מתי זה מתבקש ומדוע חשוב לבצע את התהליך עם הבנה מלאה ומודעות לכל המתרחש בו?

המתת חסד לכלב

כאשר כלבכם הגיע לגיל מופלג, או חולה במחלה קשה שפוגמת באיכות חייו באופן משמעותי יתכן ולא יהיה מנוס מלהמית אותו בצורה מכובדת. המתה מתוך חסד כשמה כן היא, עושה חסד עם הכלב ברגעיו האחרונים ומונעת ממנו סבל וייסורים קשים. כמובן כי החלטה קשה מנשוא שכזו צריכה להתבסס על מצב והיסטוריה רפואית ורק כאשר אין מזור לבעל החיים. המתה שכזו תאפשר לבעל החיים לשקוע בתנומה אחרונה מבלי שיחוש כאב, בצורה מכבדת ומכובדת ובאופן המקצועי ביותר.

תהליך ההמתה במרפאה הוטרינרית

המתת חסד לכלב מתבצעת על ידי הזרקת חומר הרדמה למחזור הדם שלו. מדובר במינון גבוה שיחסוך כאב מבעל החיים. את דקירת המחט יבצע הוטרינר תחת טשטוש וזאת על מנת למנוע כאב ולו הקל שבקלים מבעל החיים שחש מספיק כאב. לאחר מכן, יחליטו חלק מהאנשים לאסוף את גופת יקיריהם ולקבור אותה בעצמם בעוד שלחלק מהאנשים יהיה זה קשה והם יעדיפו להשאיר את הגופה במרפאה (שתועבר למכון הווטרינרי לשריפה).

מתי נכון לבצע המתת חסד?

שאלת השאלות היא מתי נכון לבצע את ההמתה ואיך מקבלים החלטה שכזו. כמובן כי אין תשובה מוחלטת וכל מקרה צריך להישקל בכובד ראש לגופו. המדד העיקרי שמומלץ להסתמך עליו הינו איכות חייו של הכלב. כפי שניתן להבין אין מדד מדויק שיכול לתת את התשובה המוחלטת שהגיע הרגע לבצע את ההמתה. מומלץ להסתכל על מכלול של דברים ועל פיהם להעריך את איכות חייו הנוכחיים: האם הכלב שולט על צרכיו, האם יש לו את האפשרות להסתובב ללא עזרה, האם הוא סובל מכאבים, האם יש לו תאבון בריא וכו'.

תהליך הפרידה של המשפחה

אובדן מבעל חיים נתפס ונחווה בצורה שונה על ידי אנשים שונים. יהיו מי שיחוו תהליך אובדן של ממש (כמו מאדם קרוב) ויהיו מי שיתייחסו לזה בקלילות יחסית. חשוב מאוד להיפרד כראוי ולאפשר מקום לחוויית הכאב, העצב והאבל. רבות הפעמים בהן המשפחות מתקשות להתמודד עם האובדן ומעדיפות להסתיר את המקרה ונסיבותיו מהילדים. כדאי לדעת שילדים יכולים לקבל את הדברים בצורה טובה כאשר מספרים להם את העובדות ומשתפים אותם בקבלת ההחלטות.תהליך פרידה מסודר ונכון יאפשר לכל הסובבים לזכור את רגעיו היפים של בעל החיים ולא לקחת על עצמם אשמה מיותרת.

אימוץ בעל חיים נוסף

משפחות רבות מתחבטות בשאלה מתי נכון לאמץ בעל חיים לאחר אובדן. מענה לשאלה זו הינו אינדיבידואלי ותלוי לחלוטין בתהליך הפרידה והבשלות של הסובבים. מי שחווה תהליך פרידה מדורג, ידע לתת דרור לרגשותיו והיה שלם עם ההחלטה בדבר פרידה מהכלב יהיה בשל יותר לקחת בעל חיים נוסף.

Comments

comments

אודות israeladmin

נגישות