מאמרים חמים
דף בית / מאמרים / סירוס כלבים וחתולים

סירוס כלבים וחתולים

סירוס כלבים וחתולים
5 (100%) 1 vote

אחד הנושאים עליהם מחלוקת רבה הוא נושא הסירוס אצל בעלי החיים שלנו. יהיו שיאמרו שסירוס מנוגד לדרך הטבע, שהסירוס גורם לצער עבור הכלב או החתול, שזה עלול לעשות את הכלב או החתול לתוקפני יותר ועוד מגוון של דעות. מנגד, בעולם שבו כלבים וחתולים ממלאים את הרחובות והעמותות השונות קורסות תחת הטיפול בחיות הרחוב ובניסיונות נואשים למצוא עבורם בית חם ואוהב, סירוס הוא בבחינת ״להקדים תרופה למכה״ ולמעשה לא לייצר חיי סבל נוספים.

טענות המתנגדים לסירוס

כמה ציטוטים שסביר שתשמעו נגד הליך סירוס/עיקור, שכמובן אין בהם אמת של ממש ורובם אף בחזקת שטות גמורה:
1. ״לא רוצה לפגוע בגבריות הכלב שלי״
2. ״סירוס מנוגד לדרך הטבע, לא אמנע מהכלב הנאה בקיום יחסים״.
3. ״רוצה לאפשר לכלבה את החוויה של להיות אמא״.
4. ״הכלב יהיה כלב עצוב אם אסרס אותו״.

תשובות לטענות הללו

1. ניתן לומר בצורה חד משמעית כי הכלב לא יחוש פגיעה בגבריותו, זוהי פרשנות של בני האדם לעובדה שחלה ירידה באגרסיביות שהוא מפגין.
2. אין מדובר בהנאה מרובה, ולעתים אף סבל. מדובר ביצר שקיים אצלם (כמו רוב בעלי החיים) ולא מעבר לכך.
3. מניעת הריון ואמהות אצל הכלבה לא גורמת לה לאיזשהו חוסר ובטח שלא לצער או תחושת ״פספוס״.
4. שובבות הכלב או מידת נחמדותו לא ישתנו כתוצאה מסירוס ואין מה לחשוש מכך.

על הסירוס

תהליך הסירוס הוא ניתוח פשוט באופן יחסי, מתבצע כאשר בעל החיים נתון תחת הרדמה כללית מלאה. הניתוח מתבצע בהליך קצר, בסיומו החתך נתפר והחתול או הכלב יכול לשוב אל ביתו בחלוף כמה שעות השגחה בודדות.

לאחר הניתוח חשוב לבדוק שבעל החיים לא מנסה לפרום את התפרים, ואם ישנו חשש כזה ניתן להשתמש בעזרים המיועדים לכך ומונעים ממנו לעשות כן. ביממה עד שתיים מסיום הניתוח ייתכן ויופיעו תופעות של חולשה, הקאות, שקט קיצוני (שיכול להתפס אצלנו כעצבות) וסחרור. חובה להתייעץ עם הוטרינר המטפל לגבי הנחיות כיצד לנהוג ומהם הדגשים עליהם להקפיד במהלך פרק זמן ה״החלמה״.

מומלץ לבצע סירוס חתול וכלב בחצי השנה הראשונה של חייהם, לפני שהם מגיעים לבשלות מינית, אך אפשר בפועל לבצע את ההליך בכל גיל שהוא. ההמלצה היא להקדים ככל שניתן בכדי למנוע סיכון להתרבות וגם כדי ששינויי ההתנהגות (במידה ויצוצו) יהיו מינוריים ככל הניתן ולא ישפיעו על המשך חייו של הכלב.
סיבה נוספת להמלצה לבצע סירוס בגיל צעיר היא העובדה שבגיל מאוחר לאחר בגרות מינית ההורמונים יישארו בגוף בעל החיים גם עד ל6 חודשים ממועד הניתוח, כלומר לוקח פרק זמן של כמה חודשים עד שהם נעלמים לחלוטין.

מבחינה בריאותית, סירוס (לזכר) ועיקור (נקבה) מהווים גם טיפול מניעתי לתופעות רפואיות שכיחות ביותר. אצל כלבים זכרים – סירוס מסייע במניעת (או לפחות הקטנת הסיכוי) סרטן הערמונית, וגידולים סרטניים באשכים.
אצל כלבה נקבה – הפחתת הסיכוי להתפתחות דלקת רחם וגידולים סרטניים במערכת הרבייה.

לסיכום, לסירוס/עיקור יתרונות רבים, הן מבחינת תפקוד ונוחות עבור בעל החיים ומניעת סבל בדמות כלבים וחתולים נטושים ברחוב והן מבחינת תועלת ישירה לבריאות חיית המחמד שלנו.

Comments

comments

אודות israeladmin

נגישות